Turnitin

Önemli Not!!!  Turnitin akademik personeller tarafından kullanılabilmektedir. Öğretim üyeleri; öğrencilerine veya kendilerine ait makaleleri ya da ödevleri Turnitin web sitesine aktararak; daha önce Turnitin'e aktarılmış olan milyonlarca ödevle, internette arşivlenmiş veya güncel web sayfalarıyla, ticari/bilimsel elektronik veritabanlarında yer alan dergi, makalelerle ve elektronik kitaplarla karşılaştırma yapabilmektedir.

   

                                                       GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ
 Kayıt ve Erişim İçin :

esma.sener@giresun.edu.tr       (Esma ŞENER - Dahili:1025)
remziye.aksoy@giresun.edu.tr   (Remziye AVCIOĞLU - Dahili: 1021)
                                                                                            
adreslerine "unvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve kurumsal e-posta"  bilgileriyle  başvurarak şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.


  Turnitin Hakkında
  • Öğrenci projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir.
  • Sisteme yüklenen tez, proje gibi çalışmalar, veri havuzundaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur.
  • Turnitin'in veri havuzunda akademik veri tabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.
  • Öncelikli olarak tezlerin ve öğrenci ödevlerinin taranması amacı ile kullanıma açılan bir sistemdir.
  • Turnitin’e yükleyeceğiniz dosya, maksimum 400 sayfa - maksimum 40MB olmalıdır.(Eğer yükleyeceğiniz doküman belirtilen maksimum seviyeden fazla ise, jpeg içeriyorsa bunları çıkarıp yükleme yapabilirsiniz.)
  • Öğretmen arayüzünde bulunan “Hızlı Gönder / QuickSubmit” seçeneği seçilerek yapılan yüklemeler, otomatik olarak depoya gittiğinden bu seçeneğin kullanılmaması önem teşkil etmektedir. Bu seçenek üzerinden yapılan yüklemeler, depoya gideceğinden aynı doküman tekrar yüklendiğinde %100 ya da buna yakın bir benzerlik çıkacaktır.
  • Turnitin kullanımında yüklenen dokümanların yanlışlıkla havuza gönderilmesi ve kişinin kendi hesabından silmesinden dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır (yüzde 100 benzerlik gibi). Hesaptan doküman silinse dahi havuzdan silinmemektedir. Dokümanın havuzdan silinmesini sağlamak için birçok işlemin yapılması gerekmektedir.Ödevin havuza kaydolmaması için   Turnitin’e tez veya ödev yüklerken, “isteğe bağlı ayarlar”da bulunan “depo alanının DEPO YOK olarak seçilmesi” gerekmektedir. Depo yok olarak seçilmeyen dokümnanların silinmesi için, ödev ID Numaraları ile birlikte remziye.aksoy@giresun.edu.tr ve esma.sener@giresun.edu.tr adresine bildirmeleri gerekmektedir. Hesaplardan silinen belgelerin bulunabilmesi için firma tarafından herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Bu yüzden mağduriyet yaşanmaması için, bu konuda dikkatli olmanızı önemle rica ederiz.