DataTurkey Veri Tabanı Deneme Erişimi (20 Kasım 2020'ye kadar)

20 Ekim 2020 Salı

Türkiye’deki çok sayıda resmi kurum ve özel kuruluşun ürettiği ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verileri fonksiyonel şekilde bir araya getiren  DataTurkey 1 ay süreyle deneme erişimine açılmıştır.

DataTurkey hakkında; 

DataTurkey Türkiye’nin ekonomik, sosyal, sektörel ve bölgesel verilerini birleştirerek kullanıcılarına sunan bir veri tabanı uygulamasıdır. Ulusal istatistik ve gösterge sistemimizdeki kurumsal dağınıklık ve veriye sınırlı erişim gibi araştırmacıların hayatını zorlaştıran problemlere bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Düzenli bir şekilde güncellenen DataTurkey uygulaması sayesinde, birçok kurum ve kuruluşun seçilmiş verilerine tek platformdan ulaşmak, verileri rahatlıkla yönetmek, statik ve dinamik raporlama yapmak, zaman serisi veya panel veri tabloları üretmek, göstergeleri grafiklere yansıtmak, tanımlanan tablo ve grafikleri çeşitli formatlarda indirmek ve kullanmak, meta veri dosyalarını incelemek mümkün olmaktadır. 

 

DataTurkey uygulamasına üniversite ağına bağlı tüm bilgisayarlardan https://datatr.net/login adresine girerek kullanıcı sayısı sınırı olmaksızın erişim sağlanabilmektedir.


 

DataTurkey web sayfası:  https://dataturkey.com.tr/

Kullanım Kılavuzu (TR) için TIKLAYINIZ.            

Kullanım Kılavuzu (ENG) için TIKLAYINIZ.         

Bağlantıda yer alan https://youtu.be/kUiWOQHN1Ps  ayarları yaparak uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScACyL5xx1iORRnYrPEUztFKQymxgcAjE3i1e7Ez1D4g9WLVA/viewform yer alan form üzerinden veri tabanı ile ilgili görüş ve önerileriniz iletebililirsiniz.